Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Kcyni został powołany na mocy:
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-przeciwdzialaniu-przemocy-w-rodzinie/
Skład Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Kcyni:
Przewodniczącą zespołu interdyscyplinarnego jest starszy pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni Pani Lidia Pazderska, z którą można się skontaktować dzwoniąc na numer 691 554 445 lub (52) 384 76 78.
Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie przyjętym Uchwałą Nr XXV/212/2016 Rady Miejskiej w Kcyni z dnia 25 sierpnia 2016 r. Poniżej link do treści programu:
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie 2016-2020
Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, takich jak: jednostka organizacyjna pomocy społecznej, gminna komisja profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, policja, oświata, ochrona zdrowia, organizacje pozarządowe, prokuratura i innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Powyższe zadania realizowane są w szczególności przez:
Zespół interdyscyplinarny tworzy grupy robocze, które koncentrują się na indywidualnych przepadkach w celu rozwiązania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie. W skład grup roboczych wchodzą przedstawiciele tych samych podmiotów i specjalności co w składzie zespołu interdyscyplinarnego, z wyjątkiem przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Do zadań grup roboczych należy, w szczególności:
Zarówno członkowie zespołu interdyscyplinarnego jak i grup roboczych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.
Obsługę organizacyjno-techniczną zespołu interdyscyplinarnego zapewnia Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni.
Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych zobowiązani są do zachowania poufności wszelkich informacji i danych, co poświadczają odpowiednim oświadczeniem. Obowiązek ten rozciąga się także na okres po ustaniu członkostwa w zespole interdyscyplinarnym oraz w grupach roboczych.
Podejmowanie jakichkolwiek interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.