Biuletyn Informacji Publicznej
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni
Projekt pn. "Kocham bliźniego swego" z przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i przemocy w rodzinie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowało projekt dedykowany dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni i rodziców młodzieży objętej projektem, który będzie realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni do końca bieżącego roku.

Zespół Szkół Technicznych w Kcyni objęto w 2019 r. projektem pn. "Kocham bliźniego swego", który jest częścią tzw. Programu Osłonowego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie". Ów projekt został wyróźniony przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy na pierwszym etapie konkursu i ostatecznie dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt jest realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Spoełecznej w Kcyni, jego autorem jest Dariusz Gozdek specjalista pracy z rodziną niniejszego Ośrodka oraz członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kcyni.

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kcyni pokrywa częśc kosztów na kadrę specjalistyczną, która zatrudniono do realizacji zajęć profilaktycznych i udzielania wsparcia psychologicznego w placówce oświatowej.
 

Cel główny projektu: Podniesienie świadomości społecznej młodzieży wybranej szkoły i rodziców uczniów na temat zjawiska przemocy w rodzinie, podniesienie w grupie docelowej umiejętności komunikowania się bez przemocy oraz zwiększenie wrażliwości moralnej odbiorców projektu.
 

Na projekt składają się następujące oddziaływania:

1. Konferencja tematyczna;

2. Zajęcia profilaktyczne z uczniami w dwóch blokach tematycznych:

Blok I "Trening umiejętności interpersonalnych z naciskiem na porozumiewanie się bez przemocy";

Blok II "Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i przemocy w rodzinie, z naciskiem na poszerzenie świadomości uczestników na temat przyczyn zachowa przemocowych, psychologicznych oraz prawnych konsekwencji jej stosowania".

W czasie zajęć grupowych uczniowie otrzymają na własność książkę tematyczną, ulotkę informującą o dostępnych formach pomocy specjalistycznej w Gminie Kcynia, broszurę pt. "Człowiek, wartości i przemoc" autorstwa Dariusza Gozdka oraz broszurę pt. "Niebieskie Karty - Czy to dla mnie?" autorstwa Renaty Durdy.

3. Punkt konsultacyjny prowadzony przez psychologa. W punkcie uczniowie będą mogli skorzystać z poradnictwa i psychoedukacji z elementami wsparcia.

 

23 września 2019 r. odbyła się konferencja inaugurująca projekt uroczyście otwarta przez Burmistrza Kcyni Pana Marka Szarugę, na której głos zabrali: prof. dr hab. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Honorowy Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - wykład pt. Warunki dobrostanu psychicznego człowieka w kontekście relacji międzyosobowych; starszy pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kcyni mgr Lidia Pazderska - wystąpienie pt. Charakterystyka sprawcy przemocy w rodzinie na podstawie doświadczeń Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kcyni; specjalista pracy z rodziną Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni i członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kcyni mgr Dariusz Gozdek - wystąpienie pt. Miłować bliźniego jak siebie samego - porozumiewanie się bez przemocy; dyrektor Słowiańskiego Centrum Misji i Integracji Maksym Sliazin - wystąpienie pt. Moje osobiste doświadczenia z wojny w Donbasie, M. Sliazin zaśpiewał również dwie piosenki autorskie mające moralizatorski i ewangeliczny wydźwięk.

Podczas konferencji wyświetlono młodzieży 45 minutowy film przedstawiający wywiad psychiatry z psychopatycznym seryjnym mordercą, sprawcą przemocy domowej, który wychowywał się w rodzinie naznaczonej problemem alkoholowym, w której od pierwszych lat życia doświadczał przemocy fizycznej i psychicznej ze strony własnych rodziców.

W czasie konferencji udostępniono uczniom przygotowane dla nich materiały profilaktyczne.

Wydarzenie zakończyło się przemówieniem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych Pani Katarzyny Kluczyńskiej.

Konferencję poprowadził Dariusz Gozdek.

 

Od 25 września br. realizowane są zajęcia profilaktyczne z grupami klasowymi i grupami rodziców młodzieży z 8 klas objętych projektem. Zaangażowano do projektu dwóch specjalistów praktyków, którzy poprowadzą warsztaty z młodzieżą i spotkania z rodzicami uczniów. Każda grupa klasowa objęta będzie autorskimi programami profilaktycznymi przygotowanymi przez realizatorów.

Punkt konsultacyjny prowadzony przez psychologa uruchomiony na terenie szkoły funkcjonował będzie do grudnia 2019 r. w wymiarze 20 godzin w okresie trwania projektu.

 

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 200
Wprowadzony przez: Dariusz Gozdek
Data opublikowania: 2019-10-10 10:53:01
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Lista poprzednich wersji:
   
Data zmiany Redaktor Opis zmiany
2019-10-10 11:06:26 Dariusz Gozdek
Publikacja artykułu