Biuletyn Informacji Publicznej
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni
Zarządzenie Nr 14/2020 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni z dnia 1 września 2020

w sprawie zmiany zarządzenia w sprawie przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kcyni.

Na podstawie art. 226 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. 2020 r. poz. 1320) oraz w związku z § 39a Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.), zarządzam, co następuje:
 
§1
Zmienia się zarządzenie nr 4/2014 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kcyni w ten sposób, że do odwołania dodaje się kartę nr 13 oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk pracy potencjalnie narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kcyni w okresie epidemii, określony w załączniku do niniejszego Zarządzenia. 

§2
Zobowiązuje się pracowników Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kcyni do zapoznania i przestrzegania w/w aneksu.
 
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 

 
Załącznik do Zarządzenia nr 14/2020 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni z dnia 1 września 2020 r.
 
Karta Nr 13 Oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk pracy potencjalnie narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kcyni w okresie epidemii
 
Zagrożenie: Wirus SARS-CoV-2 zarażenie drogą kropelkową, bezpośrednie.
 
Źródło zagrożenia: Kontakt z drugim zarażonym człowiekiem, dotykanie twarzy dłonią, brak zachowania czystości przedmiotów i powierzchni, transmisja wirusa poprzez rzeczy, materiały powszechnego użytku, sprzęt, narzędzia oraz powierzchnie dotykane przez pracowników w pomieszczeniach zakładu pracy/środowiskach osób starszych.

Możliwe skutki: Bóle mięśni, kaszel, choroby układu oddechowego COVID-19, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność oddechowa, zarażenie COVID-19, śmierć.
 
Ryzyko: S (stopień szkód) - 3, P (prawdopodobieństwo szkód) - 3, W (wskaźnik ryzyka) - 9.
 
Sposób ochrony przed zagrożeniem: Przestrzeganie procedur, instrukcji (zarządzenia), dotyczące przyjmowania osób z zewnątrz na terenie zakładu pracy. Przestrzeganie zasad noszenia maseczek, przyłbic oraz dezynfekcji rąk tak jak przed wejściem do zakładu pracy oraz w trakcie poruszania się po zakładzie pracy tak też w danym środowisku w którym są świadczone usługi. Dezynfekcja pomieszczeń w których odbywały się spotkania z osobami z zewnątrz. Organizacja spotkań na jak najkrótszy czas. Zachowanie dystansu min. 1,5 m pomiędzy osobami. Przestrzeganie wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Bezzwłoczne informowanie bezpośredniego przełożonego jak i najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w przypadku wystąpienia objawów COVID-19.
 
Poziom ryzyka (prawdopodobieństwo szkód): Dopuszczalna akceptacja ryzyka po jego ocenie.
 
 
Zagrożenie: Stres, depresja, lęk, obawa przed zarażeniem.
 
Źródło zagrożenia: Cały budynek, ludzie, sytuacja panująca w zakładzie pracy związana z zaistnieniem sytuacji epidemiologicznej, duże tempo pracy, wzrastająca ilość obowiązków u pracowników, wzrost napięcia i konfliktów między pracownikami.
 
Możliwe skutki: Choroby, bezsenność, rozdrażnienie, nerwowość, izolacja społeczna.
 
Ryzyko: S (stopień szkód) - 3, P (prawdopodobieństwo szkód) - 3, W (wskaźnik ryzyka) - 9.
 
Sposób ochrony przed zagrożeniem: Stosowanie się do ogólnych przepisów, procedur higieniczno-sanitarnych, spotkania pracownicze z przełożonymi, omawianie panującej sytuacji, ograniczenie jeśli jest to możliwe do minimum kontaktu z innymi osobami, zachowanie szczególnej ostrożności i ogólnych zasad higieny (zakrywanie nosa i ust), stosowanie środków ochrony - rękawiczek jednorazowych, maseczek ochronnych, przyłbic, częste mycie i dezynfekcja rąk.
 
Poziom ryzyka (prawdopodobieństwo szkód): Dopuszczalna akceptacja ryzyka po jego ocenie.
 
Ocenę ryzyka wykonano metodą zwaną "wstępną analizą zagrożeń (PHA)"
 
 
STOPIEŃ SZKÓD (S)
S - Charakterystyka
1 - Znikome urazy, lekkie szkody
2 - Lekkie obrażenia, wymierne szkody
3 - Ciężkie obrażenia, znaczne szkody
4 - Pojedyncze wypadki śmiertelne, ciężkie szkody
5 - Zbiorowe wypadki śmiertelne, szkody na bardzo dużą skalę na terenie zakładu
6 - Zbiorowe wypadki śmiertelne, szkody na bardzo dużą skalę poza terenem zakładu
 
Poziomy 1-5 dotyczą oceny stopnia szkód i prawdopodobieństwa szkód dla zdarzeń na terenie zakładu, poziom 6 natomiast - poza terenem zakładu.
 
PRAWDOPODOBIEŃSTWO SZKÓD (P)
P - Charakterystyka
1 - Bardzo małe prawdopodobieństwo
2 - Mało prawdopodobne, raz na 10 lat
3 - Doraźne wydarzenia, raz w roku
4 - Dosyć częste, raz w miesiącu
5 - Częste, regularne, raz w tygodniu
6 - Duże prawdopodobieństwo
 
WSKAŹNIK RYZYKA ZAWODOWEGO OKREŚLONY METODĄ PHA
    PRAWDOPODOBIEŃSTWO SZKÓD (P)
  POZIOM 1 2 3 4 5 6
S 1 1 2 3 4 5 6
S 2 2 4 6 8 10 12
S 3 3 6 9 12 15 18
S 4 4 8 12 16 20 24
S 5 5 10 15 20 25 30
S 6 6 12 18 24 30 36
 
POZIOM AKCEPTACJI RYZYKA ZAWODOWEGO WG. METODY PHA
- Charakterystyka
1-3 - Ryzyko akceptowalne
4-9 - Dopuszczalna akceptacja ryzyka po jego ocenie
10-25 (36)  - Ryzyko niedopuszczalne, wymagane zmniejszenie ryzyka
 
INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 209
Wprowadzony przez: Dariusz Gozdek
Data opublikowania: 2020-11-16 11:21:33
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Nie modyfikowano artykułu